Zabytki w pigułce na wystawie w Brzesku

Właściwie nie ma w regionie żadnego znaczącego zabytku, o którym by nie pisał, czy nie rysował go. Tak autora wystawy otwartej przy okazji Dni Brzeska 2017 r w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym przedstawiał podczas wernisażu historyk sztuki Jerzy Wyczesany.   Dr Andrzej Krupiński  ma w dorobki wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21  albumów rysunków oraz akwareli, prezentujących zabytki z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, dąbrowskiego. Jest autorem około 2 tys. artykułów poświęconych tej tematyce. W Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku pokazuje ekspozycję zatytułowaną „Zabytki Ziemi Brzeskiej w akwarelach i rysunkach”.

Misją Andrzeja Krupińskiego jest – jak sam mówi – pokazanie piękna, które nas otacza, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Nawet chodząc po ulicy zazwyczaj spoglądamy pod nogi i na wystawy, nie dostrzegając bardzo ciekawej architektury. Dlatego autor wystawy żyje ze szkicownikiem pod ręką. Zanim rozpocznie pracę przy sporządzaniu rysunku w terenie zazwyczaj kilkakrotnie obchodzi wkoło portretowany obiekt, aby znaleźć najciekawsze ujęcia kompozycyjne.  Narysował i opisał bardzo wiele obiektów położonych na terenie powiatu brzeskiego, ponieważ przez wiele lat mieszkał na zamku w Dębnie, gdzie jego żona Lidia Luchter-Krupińska pełniła funkcję kustosza muzeum.

Andrzej Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich  w Kielcach, przy wnętrzach hal Sukiennic Krakowskich a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym w Peterhofie pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku. Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”. Wystawę w RCKB  w Brzesku można oglądać do września.