Menu

Studia i szkice z Jeżowa

Do 8 września w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, przy ulicy Westwalewicza 6, można oglądać wystawę prac uczniów średnich szkół plastycznych z całej Polski. Prace powstały podczas XXIV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Jeżów 2017.

Renesansowy dworek w Jeżowie, w powiecie gorlickim, wraz z liczącym trzy hektary parkiem jest własnością tarnowskiego Zespołu Szkół Plastycznych. Co roku odbywają się w nim warsztaty i zajęcia plenerowe dla uczniów i gości szkoły oraz Ogólnopolskie Plenery Malarskie pod patronatem Ministra Kultury. Tym razem w plenerze udział wzięło 16 uczniów szkół plastycznych z całej Polski. Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie reprezentowały Wiktoria Kruk i Weronika Anna Brzychczy. Młodzi artyści szkicowali, rysowali i malowali sceny rodzajowe, elementy architektury dworu i parkowego pejzażu. Atmosfera pleneru, bardziej naturalna i swobodna, sprzyja niekonwencjonalnym działaniom, stymuluje do podejmowania wyzwań, wpływa pozytywnie na kondycję twórczą uczniów – napisała we wstępie do katalogu wystawy Aleksandra Zuba – Benn, pedagog ZSP.

Dwór w Jeżowie był tematem prac znanych polskich artystów. W jeżowskich kronikach zachowały się rysunki Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, wówczas studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy odwiedzili Jeżów podczas wycieczki naukowej w sierpniu 1889 roku, zorganizowanej przez profesora Władysława Łuszczkiewicza. Rysował go również Artur Grottger.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>