Menu

Powrót do domu Miny Nath – wernisaż wystawy (zdjęcia)

W ramach Dni Pamięci Żydów Tarnowskich 16 czerwca odbył się wernisaż wystawy kolekcji obrazów Miny Nath  (1918-2014) w Galerii Sztyler.

Tarnowianka, wychowywana w żydowskim sierocińcu po ciężkich kolejach losu mieszkająca w Caracas dopiero jako dorosła kobieta po pięćdziesiątce zaczęła malować. Jako prymitywistka, która nigdy nie uczyła się rysunku zachwycała ekspertów swoimi obrazami, które malowane z pamięci i wspomnień stały się sposobem na własną terapię i rozliczenie się z wojenną traumą i kwestia przetrwania. Kolekcja została przewieziona do Polski, by sprzedana  -najlepiej w całości  – mogła zasilić fundusz na remont tarnowskiego cmentarza żydowskiego.  Jeden z jej obrazów został już zakupiony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej w papierowym wydaniu MiL w Twoim kiosku!

 

W ramach Dni Pamięci Żydów Tarnowskich 16 czerwca odbył się wernisaż wystawy kolekcji obrazów Miny Nath (1918-2014) w Galerii Sztyler.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>