Menu

WARSZTATY HERALDYCZNE NA ZAMKU W DĘBNIE

Jak co roku o tej porze, uczniowie z Powiśla pojawili się na dębińskim zamku.  Tym razem załoga oddziału terenowego Muzeum Okręgowego w Tarnowie przygotowała warsztaty heraldyczne.

 Młodzież z Olesna i Pilczy Żelichowskiej dowiedziała się czym są herby i jaką rolę spełniały. Prowadzący zajęcia przywitali gości w pięknych strojach Kronikarza i Herolda, a dzieci założyły ubiory dam dworu i rycerzy. Wędrując po niepowtarzalnych  wnętrzach zamkowych mogły odnajdywać herby zamieszkujących je rodów na chorągwiach, obrazach i kamiennych detalach. Poziom przyswojenia informacji sprawdzono w formie quizu składającego się z szeregu rebusów kryjących nazwy herbów, oraz  tablicy, na której trzeba było je przyporządkować  do kopii drzewa genealogicznego mieszkańców zamku. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w warsztatach wszystkim grupom udało się bezbłędnie rozwiązać zadania. Ostatnim etapem było stworzenie własnego herbu, wykorzystując do tego nabytą wiedzę, przygotowane materiały rysownicze i własną wyobraźnię. Na zakończenie opiekunom poszczególnych grup Herold wręczył stosowny certyfikat potwierdzający zaliczenie kursu czeladniczego przygotowującego do pełnienia w przyszłości zadań herolda lub kronikarza.

  Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdów był Poczet Bagiennych z Wieżycy, którego członkowie pojawili się osobiście w strojach historycznych na zajęciach. Dojazd uczniów z Olesna ufundował wójt gminy Olesno. Warsztaty na zamku w Dębnie rokrocznie dofinansowane są w ramach „Bonu Kultury”.

                                                                                                                                                         Poczet Bagiennych z Wieżycy

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>