Menu

Dobra zabawa z profilaktyką medyczną

Ponad 70 osób, które skorzystały z różnego rodzaju świadczeń medycznych. Ponad 130 wykonanych zabiegów i badań. Taki jest bilans Białej Niedzieli z Centrum Zdrowia Tuchów w Karwodrzy. W imprezie integracyjnej brali udział członkowie rodzin uczestników zajęć w Domu Pomocy Społecznej, a także w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

Jak się okazuje brak barier w dostępie do badań wcale nie zmniejsza zainteresowania, które towarzyszy ich wykonywaniu. Najwięcej uczestników spotkania w Karwodrzy zdecydowało się bowiem na zmierzenie ciśnienia.    – Niewielu mniej chętnych mieliśmy na sprawdzeniu poziomu cukru we krwi – relacjonuje szefowa Zespołu Przychodni Centrum Zdrowia Tuchów Magdalena Gębica.  Sporym zainteresowaniem cieszyła się także spirometria. Zainteresowanie tymi badaniami wzrosło po tym, jak w Tuchowie zawiązała się koalicja działająca w zakresie poprawy stanu powietrza na Pogórzu. Zanieczyszczenia, które szczególnie w sezonie grzewczym dają się mieszkańcom we znaki, mogą powodować częstsze występowanie chorób układu oddechowego. Tymczasem to właśnie badanie spirometryczne pozwala na wczesne wykrycie różnych chorób płuc.

Goście imprezy w Karwodrzy chętnie korzystali także ze świadczeń rehabilitacyjnych. Pracownicy Ośrodka Rehabilitacji CZT wykonywali zarówno masaże klasyczne, jak i limfatyczne. Stosunkowo szybko wypełniła się także lista zapisów do badań ultrasonograficznych. Lekarz Jolanta Bednarz – Pawełek realizująca te badania i interpretująca ich wyniki miała sporo pracy. Wśród tego rodzaju świadczeń dominowała diagnostyka jamy brzusznej. Kilkakrotnie urządzenie ultrasonograficzne zostało też wykorzystane do sprawdzenia struktury i obrazu wewnętrznego piersi, a także tarczycy. Ponadto nie zabrakło zainteresowanych do wykonania badań EKG serca. Podobnie jak w przypadku diagnostyki USG także i tutaj wyniki były od ręki komentowane i wyjaśniane przez wykwalifikowanego medyka, w tym przypadku zajmował się tym lekarz Piotr Krzemiński. Goście imprezy po sprawdzeniu stanu zdrowia korzystali z  bogatej oferty gastronomicznej. Sprawna organizacja spowodowała, że w Karwodrzy udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, a goście imprezy integracyjnej mieli dużo dobrej zabawy.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>