Menu

Nocne obcowanie ze sztuką

Ratusz, Muzeum Etnograficzne, Galeria „Panorama”, Izba Pamięci AK, Zamek w Dębnie zwiedzane nocą, a do tego nietoperze… Czemu nie?  Tegoroczna noc muzeów już jutro, 20 maja.

Jak co roku od dwunastu lat organizatorzy proponują zwiedzanie muzeum w czasie, kiedy zazwyczaj jest ono niedostępne dla zwiedzających, czyli w godzinach nocnych. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku podczas wydarzenia muzeum odwiedziło niemal 5500 osób. Akcja organizowana z wielkim powodzeniem w wielu miastach Europy przyciąga do muzeów tłumy. Atrakcje dodatkowe przygotowywane na tę okazję wzbogacają codzienną ofertę zwiedzania wystaw.  W tym roku program Nocy Muzeów obejmuje sześć oddziałów, pięć tarnowskich oraz Zamek w Dębnie.

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2017

Siedziba Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 3 – godz. 19.00-24.00

Wystawa stała „Tarnów. Wielcy Tarnowianie”, opowieści o broni białej (możliwość bezpośredniego spotkania z replikami uzbrojenia i wyposażenia wojskowego dawnych lat) – wstęp bezpłatny, wystawa czasowa „Malarstwo” Beata Olszewska – wstęp bezpłatny.

Ratusz, Rynek 1 – godz. 19.00 – 24.00

Wystawa stała „W kontuszu i przy szabli – Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków” – wstęp bezpłatny, możliwość wejścia na wieżę w specjalnej cenie 5 złotych.

Muzeum Etnograficzne , ul. Krakowska 10 – godz. 19.00 – 23.00

Wystawa „Okaeri w domu Pana Toranagi” – wstęp 2 zł, wystawa stała „Cyganie – historia, kultura ” – wstęp bezpłatny, promocja i degustacja potraw regionalnych (Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień Tarnowa), prezentacja i sprzedaż wyrobów artystycznych (Fundacja Pracownia Kreatywna).

Zamek w Dębnie – godz. 18.00 – 23.00

„Spacerkiem przez epoki i style” – miniatury teatralne połączone ze zwiedzaniem zamku (organizowane we współpracy z: Dębińskim Centrum Kultury, Grupą Teatralną GT, Szkołą Muzyczną Yamaha, Fundacją Timszel, Grupą Kabaretową „Sprawa Drugorzędna”) – wstęp bezpłatny

Galeria „Panorama” – Dworzec PKP w Tarnowie, godz. 19.00 -23.00

Wystawa czasowa „Graj Cyganie! Muzyka cygańska od Liszta po Hungaricum” – wstęp bezpłatny, „Pociąg do planszówek” – wieczór z grami planszowymi organizowany przez Fundację „Aspiranci”.

Izba Pamięci AK – ul. Mościckiego 29, godz. 19.00 – 23.00

Wystawa stała dotycząca organizacji armii polskiej w okresie międzywojennym oraz działalności AK – wstęp bezpłatny, żywa lekcja historii z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej im. 16 pułku piechoty.

Biuro Wystaw Artystycznych – Partk Strzelecki – godz. 19:00-20:30

W tym roku dodatkową atrakcją będzie pogadanka dla najmłodszych i tych nieco starszych o typowo nocnych zwierzętach, czyli nietoperzach. Prezentacja szeroko ukaże nietoperze jako grupę zwierząt żyjącą w bliskim związku z człowiekiem i jego działalnością; od śladów w historii sztuki, genezy uprzedzeń i obecności w kulturze, do biologii i aspektów związanych z ochroną. Szczególna uwaga będzie poświęcona podkowcowi małemu – najmniejszemu gatunkowi nietoperza w Polsce, który przyczynił się do ochrony wielu zabytków sakralnych w Polsce. Po prezentacji każde dziecko będzie mogło wykonać własne nietoperze z papieru.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>