Kolejne niewybuchy w garnizonie małopolskim

Tego roku po raz kolejny policjanci Nieetatowej Grupy Minersko-Pirotechnicznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zabezpieczali niebezpieczne znaleziska pochodzenia wojskowego. W każdym przypadku stanowią one duże niebezpieczeństwo wybuchu i narażenia na utratę naszego zdrowia, a nawet życia.

W poniedziałek mieszkaniec Poręby Radlnej podczas prac przy ogrodzeniu natrafił na niebezpieczne znalezisko z czasów II Wojny Światowej. Pocisków przeciwpancerny znajdował się tuż pod powierzchnią ziemi. Niewypał pozbawiony był zapalnika, stanowił jednak zagrożenie wybuchem. Skierowana na miejsce grupa pirotechniczna z Tarnowa zabezpieczyła niewybuch i przekazała go saperom Wojska Polskiego z Rzeszowa. Następnie patrol saperski bezpiecznie przetransportował znalezisko na poligon celem jego neutralizacji.

Wczoraj o 9 rano podczas prac ziemnych w Szerzynach pracownicy wykopali dwa pociski artyleryjskie kaliber 75 mm z czasów II Wojny Światowej. Ponieważ prace wykonywane były w centrum Szerzyn, a znalezione niewybuch stanowiły realne zagrożenia życia podjęto decyzję o ewakuacji. W wyznaczonym promieniu rażenia (około 200 metrów) znajdowały się szkoła podstawowa oraz gimnazjum (290 uczniów i nauczycieli), Urząd Gminy, bank, urząd pocztowy, stacja paliw, sklepy i inne punkty. Łącznie ewakuowano 350 osób. Przez kilka godzin zablokowano drogę powiatową, a po przyjeździe żołnierzy-saperów zabezpieczono znalezione niewybuchy. Saperzy z Wojska Polskiego przeszukali jeszcze rejon odnajdując w ziemi kolejne dwa pociski artyleryjskie. Wszystkie niewybuchy został prawidłowo zabezpieczone i bezpiecznie przetransportowane celem neutralizacji. Neutralizacja zagrożenia zakończyła się po godzinie 16.

Tarnowska Policja zwraca się ze szczególnym apelem o nie podejmowanie prób samodzielnego przenoszenia tego typu znalezisk. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W związku z tym należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku