Ogólnopolskie działania – Kręci mnie bezpieczeństwo

Rozpoczął się sezon rowerowy. Coraz większa liczba osób zmotoryzowanych przesiada się na jednoślady, w tym głównie na rowery. Mając na uwadze bezpieczeństwo właśnie tych osób w najbliższą sobotę (22 kwietnia) z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusza Błaszczaka, w całym kraju, odbędą się działania ogólnopolskie pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Rowerzyści zaliczają się do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni szczególnie zagrożeni z uwagi na ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Dlatego też ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym wymaga stałej uwagi. Działania „Kręci mnie bezpieczeństwo” przeprowadzone zostaną 22 kwietnia (sobota). Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, egzekwowanie stosowania się do przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów oraz przez kierujących pojazdami i pieszych względem nich. Akcja ta ma także na uwadze kształtowanie właściwych relacji pieszy-rowerzysta oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na wyznaczonych odcinkach dróg dla rowerzystów. Działania te będą kontynuowane w kolejnych miesiącach na obszarze naszego miasta i powiatu tarnowskiego. W tych dniach należy spodziewać się większej ilości patroli ruchu drogowego.

27 kwietnia w Zalasowej odbędą się eliminacje Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD) szkół podstawowych. Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji, między innymi, pokazy ratownictwa drogowego, pierwszej pomocy, efekt dachowania pojazdu, alkogogle. Starsi będą w tym dniu mogli się przyłączyć do zorganizowanej akcji zbiórki krwi.