Sezon rycerski na Powiślu rozpoczęty

Tegoroczny sezon rycerski pod Wieżycą we wsi Oleśnica w gminie Olesno rozpoczął przemarsz na trasie Wieżyca–Breń. 19 rekonstruktorów historycznych w strojach, ze stosownym na taką wyprawę wyposażeniem i… psem przemierzyło 18 kilometrową trasę.

Na początek grupa odwiedziła Kościół pwWszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, który dzięki uprzejmości ks. proboszcza Stanisława Cyrana został na ten cel specjalnie udostępniony. Następnie na przełaj lasami ekipa dotarła do Dworu Konopków w Brniu. Tu po obiekcie mieszczącym dziś Centrum Polonii i Powiatową Bibliotekę Publiczną oprowadziła rycerzy Dorota Wenc.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w pobliskich okopach szwedzkich, bardzo ciekawym obiekcie, który niestety nie doczekał się nadal profesjonalnych badań archeologicznych mogących rzucić światło na prawdziwą jego historię, a być może też na dzieje obiektów mogących go w tym miejscu poprzedzać i cofnąć jego datowanie o kilka wieków. Stąd polnymi drogami nastąpił powrót na Wieżycę.

W wyprawie oprócz gospodarzy – Pocztu Bagiennych z Wieżycy uczestniczyli Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy i Drużyna Najemna Rujewit z Krakowa, Joannici z Mielca oraz Bractwo św. Jakuba.

Ten sezon będzie dla organizatorów przemarszu szczególnym wyzwaniem, gdyż w tym roku przypada 600. rocznica powstania wsi Oleśnica, w której Poczet Bagiennych ulokował swą wieżę. Obchody tej uroczystości zbiegają się dodatkowo z jubileuszowym V Turniejem Rycerskim pod Wieżycą planowanym w lipcu.

Foto: Marcin Zając