Waldemar Rudyk – PODWÓJNE ŻYCIE i inne prace w CSM

Pracę nad konstrukcją rzeźby w przestrzeni przed budynkiem Centrum Sztuki Mościce Waldemar Rudyk rozpocznie w środę 7 września 2016 r., a finał realizacji  nastąpi 9 września 2016 r.. Ponadto w holu znajda się inne prace artysty. Wernisaż odbędzie się 9 września 2016 r. o godz. 19.00 WSTĘP WOLNY

„Obiekt czasowy” Inspiracją do powstania prac jest osobista interpretacja relacji między naturą i kulturą. Praca będzie realizowana przed budynkiem Centrum Sztuki Mościce w dniach 7-9 września 2016 r.. Artysta ogłasza otwartą formułę – Mam odpowiednią ilość narzędzi, tak by każda osoba spróbowała zmierzyć się z materią.

„Podwójne życie”

10.Bezmiar pól i czyste błękitne niebo, oddzielone od ziemi prawie granatową ścianą lasu. Bezwiednie noszę pod powiekami ten zaczerpnięty jeszcze z dzieciństwa krajobraz. Teraz wiem, że wszystko, co oglądam i przeżywam, filtruję przez pokłady widoków, zdarzeń, smaków i zapachów. Moja artystyczna kreacja napędzana jest energią ścierających się światów. To, co moje, własne, zżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym. Powstające w naturalnej przestrzeni prace są materialnymi znakami i zapisem emocji. Nie jest możliwe oddzielenie od ich formalnej warstwy tego bagażu – napięć, zgrzytów, kontrapunktów i ekspresji. Pracując nad obiektami malarskimi, czy przestrzennymi formami, zdaję się być w środku działania pól natury i kultury. Prace dalekie są od ilustrowania otaczającego świata, interpretowania natury czy anegdotycznej narracji. To, co pojawia się w przestrzeni miasta, galerii, czy sielskiego krajobrazu, zdaje się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń i kulturowych odniesień.

WYKŁAD – SPOTKANIE – WARSZTAT

Waldemar Rudyk

Urodzony w 1960r. w Szczekocinach. Studia: Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985r w pracowni doc. Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych. Jest autorem dziewiętnastu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad dwustu wystawach zbiorowych oraz akcjach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą.

Wybrana działalność artystyczna Waldemara Rudyka:

12.– Autor 19 krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Cieszyńskiego Centrum Kultury, w galerii Pro Arte i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w Dworze Zieleniewskich w Trzebini, w Kysucké Galérii Čadca na Słowacji, w Instytucie Polskim w Bratysławie czy w galerii Otwarta Pracownia w Krakowie. – Autor ponad 200 krajowych i zagranicznych wystaw zbiorowych, m.in. w Pracowni Działań Twórczych w Bytomiu, w Klubie Medyka w Warszawie, w Galerii BWA w Bielsku-Białej, w Považské Galérii Umenia w Žilinie na Słowacji, w Centrum Kultury w Oświęcimiu, w Galerii BWA w Rzeszowie, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, w galerii Forum w Sankt Petersburgu w Rosji, w galerii Zapiecek w Warszawie, w Ośrodku Kultury w Brzeszczach, w galerii Szyb Wilson w Katowicach, w Schloss Dachau w Niemczech, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Landhaus w Grazu w Austrii, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Konsulacie Generalnym Niemiec w Krakowie czy w galerii Epicentrum MOKSiR w Chełmku. – Autor i uczestnik wielu akcji plastycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Etnicznej i Eksperymentalnej w Nowym Sączu, podczas warsztatów interdyscyplinarnych w Boguszy i warsztatów artystycznych dla młodzieży niesłyszącej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w ramach projektów Klubu Ekologicznego Gaja zrealizowanych z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola „Iskierka” w Krakowie oraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.

11.Nagrody i wyróżnienia: 1991 wystawa rysunku satyrycznego – Galeria Domu Kultury w Gostyniu 1998 XIV Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów. 2000 „Letni Salon Sztuki”, wystawa twórczości artystów Podbeskidzia w Bielsku-Białej. 2001 I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – „Trójmiasto 2001″. 2004 III Międzynarodowe Biennale Miniatury, „Częstochowa 2004″. Prezentacja Środowiska Plastycznego Regionu Bielskiego, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, „Dobry Duch MDSM” 2007 VII Biennale Małych Form Malarskich, galeria Wozownia w Toruniu. 2010 Nagroda Starosty Oświęcimskiego za osiągnięcia artystyczne. IX Salon Wielkopolski 2010, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie. 2011 III Międzynarodowe Biennale Obrazu „Qadro – Art 2011″, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Centrum Sztuki Mościce
Wernisaż: 9 września 2016 r. godz. 19.00 WSTĘP WOLNY
Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów,
Informacje: Kasa CSM tel. 14 633 46 04
Wystawa czynna od 9 września do 2 października 2016 r.
 WSTĘP WOLNY / HOL Godziny zwiedzania: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK: 10.00 – 20.00 SOBOTA, NIEDZIELA: 15.00 – 20.00
www.csm.tarnow.pl