Menu

5 zasad doboru słów kluczowych

Nie jest tajemnicą, że każda strona internetowa potrzebuje pomocy specjalistów od marketingu, aby stała się popularna, chętne odwiedzana, a dodatkowo realizowała wszystkie wizje autora (najczęściej są to sukcesy finansowe). Działania promujące i zwiększające widoczność w sieci wcale nie należą do najprostszych. Amatorom mogą sprawić wiele problemów i nie gwarantują uzyskania oczekiwanych efektów. Pozycjonowanie stron to dość trudny temat, który najczęściej podejmują specjaliści. Bez względu na wykonawcę usługi, niezwykle istotne jest właściwe dobieranie słów kluczowych. To one mają największy wpływ na rezultaty całej pracy. Jak je wyselekcjonować? Czym się kierować przy ich doborze?

1. Rodzaj działalności

Podstawowym kryterium decydującym o doborze słów kluczowych jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu można ograniczyć wyrażenia ogólnikowe i niezwiązane z zakresem działania firmy. Warto wybrać te zwroty, które najbardziej kojarzą się z daną dziedziną i wiele mówią o jej charakterze, np. branża motoryzacyjna – naprawa samochodów, branża kosmetyczna – stylizacja paznokci.

2. Zalety oferowanych produktów

Niezwykle często zdarzają się przedsiębiorstwa, które są rozpoznawalne lub bardzo popularne na rynku, ale wprowadzają do swojej oferty nowy produkt lub usługę. Wówczas należy zwięźle uwydatnić atuty debiutującego asortymentu i sprytnie przyciągnąć uwagę klienta, np. tanie buty, stylowe meble. Oczywiście zwrot nie powinien być zbyt długi i przyjmować raczej formę hasłową.

3. Analiza wyników wyszukiwarek

Skompletowanie pakietu słów kluczowych to już połowa sukcesu. Dobrze jest skonfrontować swoje wybory z rzeczywistością. Warto skorzystać z narzędzi, które podpowiedzą ile konkretna fraza ma wyszukań. Do najpopularniejszych należą Google Keyword Planner, Ubersuggest czy Keyword Tool.

4. Działania konkurencji

Od lat podglądanie poczynań konkurencji uznawane jest za zdrowy i rozsądny nawyk. Zapewnia bezpieczeństwo oraz kontrolę własnego biznesu. Jeśli firmy działające w tej samej branży, funkcjonujące w bliskim sąsiedztwie, wybierają pewne słowa kluczowe, warto wziąć je pod uwagę (szczególnie, gdy przynoszą rezultaty). A w wielu przypadkach również wprowadzić w życie.

5. Kreatywność

Oprócz sprawdzonych metod i standardów, warto powołać się na kreatywność. Celem stosowania słów kluczowych jest nie tylko zwrócenie uwagi stałej grupy docelowej, ale również pozyskanie nowych klientów.

Podsumowując, dobieranie słów kluczowych to zadanie dla zorientowanych w najnowszych trendach marketingowych i obeznanych z konkretną grupą docelową. Oczywiście osoby bez doświadczenia (ale z elementarną wiedzą) równie często posiadają wyczucie i doskonale radzą sobie w trudnym świecie, jakim bez wątpienia jest pozycjonowanie stron.

Komentarze ( 1 )

  • Mateusz

    Zgadzam się, że najpierw trzeba dopasować słowa kluczowe do rodzaju prowadzonej działalności. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że treść na naszej stronie będzie odpowiadać zapytaniu użytkownika

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>