Menu

Zabezpieczenie odpustu

Pielgrzymi z kraju i zagranicy odwiedzają sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie trwa Wielki Odpust. W godzinach od 7:00 do 14.45 medycznie zabezpiecza go Centrum Zdrowia Tuchów. Codziennie do Tuchowa przybywają liczne grupy wiernych, Do zakończenia uroczystości w najbliższą niedzielę może ich być nawet 150 tys.

OdpustTuch05 (Kopiowanie)Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 1 lipca pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych. Codziennie w sanktuarium sprawowanych jest sześć mszy św. Niektóre są dedykowane poszczególnym grupom zawodowym. Od poniedziałku  do  piątku 8 lipca imprezę zabezpiecza personel medyczny Centrum Zdrowia Tuchów. Panie pielęgniarki służą pomocą w przypadku omdleń i zasłabnięć. Można u nich także szukać pomocy przy opatrywaniu otarć, drobnych ran  i innych problemów zdrowotnych, które mogą niespodziewanie wydarzyć się pielgrzymom. Są na nie narażone szczególnie osoby starsze, czasami przeceniające swoje możliwości oraz dzieci. Pracownicy spółki dysponują środkami  opatrunkowymi oraz podstawowym zestawem leków, które może podać personel pielęgniarski. U nich można także zmierzyć poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze.

Tradycją są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek. Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej pielgrzymi często odwiedzają muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Można tu zobaczyć m.in. urządzenia rolnicze i sprzęt gospodarstwa domowego. Dużą popularnością cieszy się ruchoma szopka.

W czwartek do Tuchowa przyjadą rolnicy i pszczelarze, w piątek popołudniową liturgię zadedykowano szczególnie osobom chorym i niepełnosprawnym, a                w sobotę leśnikom, myśliwym oraz pracownikom parków krajobrazowychW niedzielę w sanktuarium pojawią się motocykliści i kierowcy. Wtedy także odprawiona zostanie suma odpustowa, która zadedykowana jest ludziom pracy, przedsiębiorcom i pracodawcom, a także osobom zatrudnionym za granicą   i bezrobotnym.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. Szczególnym kultem cieszy się tu obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, namalowany pomiędzy 1530 a 1540 rokiem w warsztacie tzw. Mistrza Ołtarza z Bodzentyna.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>