Dieta rozdzielna – jak ją stosować?

Dieta dr Haya to jedna z najbardziej popularnych diet stosowanych na całym świecie. Założenia są proste. Aby organizm mógł dobrze trawić zarówno białko, jak i węglowodany, organizm musi uruchamiać różne rodzaje enzymów jednocześnie. Nie są one prawidłowo trawione razem. Dlatego dieta rozdzielna zakłada oddzielenie tych dwóch grup pokarmowych od siebie. Jak to wygląda w praktyce? Oto krótki przewodnik.

Dieta rozdzielna zwana także dietą zasadową może być traktowana jako dieta zdrowotna lub jako dieta odchudzająca. Dzięki jej stosowaniu można zredukować tkankę tłuszczową poprzez przyspieszenie metabolizmu i poprawienie pracy układu pokarmowego. Według dr Haya łączenie węglowodanów i białek prowadzi do przeciążenia przewodu pokarmowego i wątroby.

Produkty dzielą się na trzy podstawowe grupy:

health-653518_960_720Żywność neutralna, czyli woda, oleje i oliwa, kawa, herbata różnego rodzaju, warzywa (wszystkie prócz te zawierające skrobię – np. ziemniaki), soki warzywne, soki owocowe, wędzone na zimno mięso, ryby słodkowodne i morskie, zakwaszane produkty mleczne np. kwaśna śmietana, kwaśne mleko, miód, nasiona, pestki czy orzechy.

Żywność białkowa: owoce (poza bananami), gotowane mięso drobiowe, wieprzowe, wołowe, niektóre ryby, sery niskotłuszczowe, mleko zwierzęce i roślinne, warzywa strączkowe np. fasola, ciecierzyca, wędliny.

Żywność zawierająca węglowodany: ziemniaki, produkty pełnoziarniste, mąki, makarony, zboża, suszone owoce, pieczywo, banany, kukurydza, ryż.

Przykładowo: przechodząc na dietę rozdzielną, wyłączamy jedzenie mięsa z ziemniakami lub ryżem, bowiem są to produkty z różnych grup. Nie wolno łączyć mięsa z pieczywem, natomiast można natomiast jeść pieczywo z oliwą i wybranymi warzywami oraz rybami.

Podczas diety rozdzielnej należy jeść 5 posiłków dziennie zawierające około 100 kcal. Należy pilnować godzin posiłków po to, by przyzwyczaić organizm do regularnego otrzymywania energii, co sprawi, że przestanie on magazynować energię w postaci tłuszczu.

Jeśli chodzi o spożywanie owoców, zalecane jest jedzenie ich rano lub jako przekąskę, ale nie często, bowiem mają w sobie dużą zawartość cukru. Należy także ograniczyć ostro przyprawiane i smażone dania. Między posiłkami białkowymi i węglowodanowymi powinniśmy zachować około 4 godzin przerwy.

Przykładowy jadłospis dzienny – dieta rozdzielna

Śniadanie:

2 łyżeczki serka wiejskiego ze szczypiorkiem, jajecznica na szynce, kabanos, sok owocowy naturalny

Drugie śniadanie: szklanka malin

Obiad:

Klopsiki z sosem pieczarkowym (Przepis z serwisu codogara.pl http://www.codogara.pl/8832/klopsiki-w-sosie-pieczarkowym/)

Podwieczorek

Jeden kawałek arbuza

Kolacja:

2 banany, ½ szklanki suszonych śliwek

Więcej informacji na temat zasad diety rozdzielnej można znaleźć w wielu publikacjach. Przed wprowadzeniem jednak warto jest zasięgnąć porady dietetyka lub innego lekarza.