Menu

Zapraszamy na nowy cykl filmowy do Kina Marzenie – Dokumenty, proszę …

Dokumenty, proszę… w Tarnowskim Centrum Kultury.  Zapraszamy na nowy cykl projekcji filmów dokumentalnych do Kina Marzenie.

 PLAKAT_Dokumenty prosze_wwwOd 22 lutego do 14 marca, w kolejne poniedziałkowe wieczory, o godzinie 18.30, będzie można zobaczyć cztery różne filmy dokumentalne.  Cykl ten ma stanowić możliwość zapoznania się tarnowskiej publiczności z najnowszymi kierunkami filmowej sztuki faktu, poznać w pełni autorskie, indywidualne spojrzenia na rzeczywistość.

 Jako pierwszy wyświetlony zostanie, mający niedawno swoją polską premierę, portret muzycznej legendy i obraz narodzin muzycznej kontrkultury lat 60tych – film Amy Berg – Janis. Drugim filmem prezentowanym w Kinie Marzenie będzie niezwykła opowieści o, na pozór zwykłej kobiecie, a więc intrygująca filmowa podróż – Szukając Vivian Maier w reżyserii Johna Maloof i Charliego Siskel.  Kolejny poniedziałek poświęcony zostanie obrazowi Hanny Polak, wielokrotnie docenianej dokumentalistki i działaczki społecznej. W Nadejdą lepsze czasy reżyserka pozwala spojrzeć na rzeczywistość z perspektywy wykluczonych, przedstawiając 14 lat z życia mieszkańców moskiewskiego wysypiska śmieci. Jako ostatni zostanie zaprezentowany najnowszy film Wojciecha Staronia Bracia – poetycka, pełna refleksji, kameralna opowieść o sile braterskiej miłości.

Lista projekcji:

Poniedziałek – 22.02.

JANIS, reż. Amy Berg, USA, 2015, 106’

Film Amy Berg to przede wszystkim połączenie dokumentu muzycznego w duchu kina bezpośredniego lat 60tych i próba portretu artystki, doskonałe oddające hippisowskiego ducha tamtej dekady. Janice to nie tylko obraz legendy, ale historia dziewczyny, która do końca pozostała wrażliwym dzieckiem z małego teksańskiego miasteczka. Film to również reżyserskie spełnienie marzeń twórczyni, to projekt nad którym Berg pracowała ponad osiem lat.

 Poniedziałek – 29.02.

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER, reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA, 2013, 83’

To filmowa próba odtworzenia historii amerykańskiej fotografki, introwertycznej samotniczki, kobiety, która całe życie pozostawała w cieniu. John Maloof i Charlie Siskel tworzą intrygującą kronikę swoich poszukiwań podyktowanych ciekawością i pasją do twórczości Maier. Projekt, który osiągnął międzynarodowy sukces zyskując oscarową nominację w 2005 roku.

 Poniedziałek – 07.03.

NADEJDĄ LEPSZE CZASY, reż. Hanna Polak, Polska/Dania, 2014, 110’

Obraz współczesnej rzeczywistości bezdomnych ukazany oczami mieszkanki moskiewskiego wysypiska śmieci, Julii. Jeden z ostatnich filmów Hanny Polak, uznanej dokumentalistki, działaczki społecznej, nominowanej do Oscara w 2005 roku za Dzieci z Leningradzkiego. Jej najnowszy film to nie tylko zapis codzienności, ale to uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość. Nadejdą lepsze czasy zdobyło m.in. nagrody na festiwalach w Moskwie, Monachium, Amsterdamie, Warszawie i Madrycie.

 Poniedziałek – 14.03.

BRACIA, reż. Wojciech Staroń, Polska, 2015, 71‘

To kameralna opowieść o rodzeństwie Kułakowskich. O ich burzliwej przeszłości, próbie odnalezienia się w nowej rzeczywistości, o sile miłości i o tym co pozostaje niezmienne. To najnowszy film jednego z najważniejszych polskich twórców kina dokumentalnego i uznanego operatora. Wojciech Staroń jest nazywany poetą obrazu, który doskonale łączy emocje z formą, a za pomocą kamery pozwala widzom stać się częścią świata przedstawianego.  Za swój najnowszy film twórca został laureatem nagród wielu festiwali m.in. w Locarno, Lipsku i Mińsku.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>