Menu

Taniec kontra przemoc

Tarnowianie będą mieć okazję w nietypowy sposób zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Taneczna akcja społeczna Nazywam się miliard odbędzie się na tarnowskim Rynku 14 lutego od godzinie 15. Wszystko w ramach ogólnoświatowej kampanii One Billion Rising.

Taniec-kontra-przemoc_mediumWspólnym mianownikiem akcji jest sprzeciw wobec przemocy względem kobiet, co rok poruszany jest jednak inny aspekt tego zagadnienia. Tym razem organizatorzy zachęcają do wspólnej, publicznej demonstracji swojego sprzeciwu dla molestowania kobiet i dziewcząt. Aby umożliwić każdemu czynny udział w wydarzeniu, układ taneczny jest dostosowany dla osób na wózkach inwalidzkich, a tekst piosenki został przetłumaczony na język migowy.

W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jestem przekonana, że tym razem będzie ich jeszcze więcej – mówi Anna Burda, koordynatorka akcji.  Podczas happeningu, po raz kolejny zostanie nagrany teledysk, promujący wydarzenie na skalę ogólnopolską, z charakterystycznym tarnowskim Ratuszem w tle.

One Billion Rising to ogólnoświatowa kampania społeczna zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler przeciw agresji wobec kobiet. Szacuje się, że w ciągu roku w Polsce ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej pada nawet milion kobiet, które często ze strachu lub wstydu boją się o tym mówić. Nazywam się Miliard jest tanecznym manifestem przeciw temu zjawisku. Według organizatorów tańcząc, kobiety same rządzą swoim ciałem, stąd pomysł na ten taneczny happening.

Już ponad dwieście krajów w walentynki tanecznie sprzeciwia się agresji wobec kobiet. W Polsceco roku do kampanii przyłączają się nowe miejscowości. W tym roku jest ich 55.

Wszystkie materiały można znaleźć na profilu tarnowskiej akcji: https://www.facebook.com/events/1561680864153440/

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>