Menu

Rezonans stochastyczny w Gabinecie Rehabilitacji Tarland w Tarnowie.

Rezonans stochastyczny (SRT) znajduje zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych zarówno neurologicznych, pediatrycznych jak i ortopedycznych oraz w terapii nietrzymania moczu. O tym w jaki sposób stochastyczne i losowe wibracje wypływają na realną poprawę zdrowia pacjenta opowiada Daniel Para – kierownik Gabinetu Rehabilitacji Tarland  w Tarnowie. 

 DSC_0230W czasie terapii pacjent staje na dwóch płytkach, które poruszają się niezależnie od siebie w trzech płaszczyznach. Tym sposobem pacjent stale wyprowadzany jest z równowagi. Wielopłaszczyznowe, niesynchroniczne, czyli stochastyczne drgania powodują bardzo mocną stymulację mózgu, inaczej można powiedzieć, że trenują układ nerwowy, przez co ma on większą zdolność do sterowania układem mięśniowym i kontroli ciała w przestrzeni. Z drugiej strony mechaniczne napinanie mięśni sprawia, że stają się one mocniejsze.

Dzięki tym kierunkom działania Rezonans Stochastyczny SRT ma bardzo dobre rezultaty m.in. przy neurologicznych jednostkach chorobowych takich jak choroba Parkinsona, Stwardnienie Rozsiane, po udarach, urazach czaszkowo-mózgowych, wylewach oraz w leczeniu neuropatii.

Mózg reagując na nowe wymagania uwalnia dopaminę, która działa jak starter. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach chorób charakteryzujących się zaburzeniami uwalniania dopaminy   i zredukowaną aktywnością w dodatkowej korze ruchowej, tak jak w przypadku choroby Parkinsona. Terapia Rezonansem Stochastycznym w chorobie Parkinsona redukuje drżenie, sztywność, spowolnienie ruchowe lub bezruch. Ma wpływ na poprawę chodu i równowagi oraz poprawia pewność i płynność ruchu.

W przypadku Stwardnienia Rozsianego, poprzez stymulowanie układu nerwowego, terapia Rezonansem Stochastycznym (SRT) wpływa na regenerację komórek, stają się one lepiej odżywione, a ich aktywacja zostaje wykorzystana do sterowania mięśniami. Dzięki temu SRT poprawia koordynację ruchową chorego, pewność chodzenia, precyzję ruchu oraz szybkość reakcji na zmieniające się otoczenie np. takie zakłócenia jak utrata równowagi.

Działanie mechaniczne, które odpowiada za napięcie mięśniowe – doskonale sprawdza się jako terapia przywracająca sprawność po urazach, zwichnięciach, skręceniach, endoprotezach bioder, kolan, po artroskopiach stawów kolanowych itp., ale także jako terapia przy nietrzymaniu moczu. SRT wzmacniając mięśnie dna miednicy, przeciwdziała mimowolnemu oddawaniu moczu.

Długookresowe stosowanie terapii rezonansem stochastycznym wpływa również pozytywnie na odbudowę kości. Jak wynika z przeprowadzonych badań – SRT poprawia przemianę materii   w tkance kostnej i zwiększa gęstość kości. Przekłada się to zarówno na szybsze gojenie się złamania, szybszą stabilizację kości, stawów i mięśni, ale także wykorzystywane jest w leczeniu osteoporozy.

SRT jest obecnie jednym z podstawowych zabiegów terapeutycznych w krajach takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria. W Polsce terapia Rezonansem Stochastycznym zyskała popularność dopiero w ostatnich latach. Nasz gabinet jest pierwszym w okolicy, który oferuje swoim pacjentom tę nowoczesną i skuteczną formę terapii.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>