Menu

Jakie badania stosuje się w diagnostyce i leczeniu zaćmy?

Każdy z nas może zadawać sobie pytanie – Co to jest zaćma? Zaćma, inaczej katarakta, jest chorobą oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Może być wadą wrodzoną lub nabytą i prowadzić do ślepoty. W przypadku katarakty będącej degeneracyjną chorobą oczu, objawy zaćmy polegają na pojawieniu się plamek i zmętnień na przezroczystej soczewce oka, które w dużym stopniu upośledzają ostrość widzenia. Zaćma jest często rozwijającą się chorobą- cierpi na nią około 20 milionów ludzi, w tym w Polsce około 800 tysięcy osób i najczęściej dotyczy ona osób starszych- rozwija się u nich tak zwana zaćma starcza. Jednocześnie katarakta jest najczęstszą przyczyną ślepoty.

 

Objawy zaćmy wtórnej

 

Rozpoznanie zaćmy opiera się na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie. Lekarz podczas rozmowy sprawdza występowanie typowych objawów zaćmy, które są związane z zaburzeniami widzenia. W czasie diagnozowania zaćmy lekarz wykonuje szereg badań, które umożliwiają mu określenie stopnia upośledzenia ostrości wzroku oraz ewentualnych innych przyczyn jej powstania. Podczas konsultacji dokonywany jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, określana jest oś oka, reagowanie rogówki na światło oraz rozmiar soczewki. Przeprowadzana jest również oftalmoskopia, która umożliwia obejrzenie dna oka. W celu dobrego przeprowadzenia badania lekarz używa wziernika okulistycznego, czyli oftalmoskopu i dokonuje wziernikowania dna oka. Oftalmoskop umożliwia uzyskanie ostrego obrazu dna oka i obejrzenia go w całości. Badanie nie jest uciążliwe, jedynie podczas badania plamki może dojść do nieprzyjemnego olśnienia.

 

Kolejnym przeprowadzanym badaniem jest badanie w lampie szczelinowej, czyli biomikroskopia. Dzięki lampie szczelinowej możliwe jest znaczne powiększenie obrazu oraz widzenie stereoskopowe, można również przytwierdzić do niej tonometr aplanacyjny, który umożliwi pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przeprowadzane badanie okulistyczne wymaga rozszerzenia źrenicy.

 

Gdy lekarz nie jest w stanie ocenić dna oka ze względu na silnie rozwiniętą zaćmę- tak zwaną zaćmę dojrzałą, konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego w projekcji B. Badanie to umożliwia wykluczenie innych chorób oka, takich jak guz wewnątrzgałkowy, czy odwarstwienie siatkówki. W przypadku ultrasonografii w projekcji B możliwe jest uzyskanie dwuwymiarowego przekroju gałki ocznej oraz określić położenie, kształt oraz wielkość jej poszczególnych elementów. Badanie to pozwala również określić unaczynienie określonych elementów oczodołu oraz na uzyskanie trójwymiarowych obrazów, po odpowiednim przeliczeniu wielu przekrojów dwuwymiarowych. Sonda umożliwia dokładne zbadanie całej gałki ocznej.

 

 

Metody umożliwiające precyzyjne dobranie soczewki

W celu określenia oczekiwanych parametrów soczewki sztucznej, która zostanie wszczepiona do oka, przeprowadzana jest biometria laserowa oraz ultradźwiękowa.

Całkowity czas przeprowadzania badań diagnostycznych wynosi około godziny. Warto pamiętać, że wszystkie procedury są bezbolesne, a większość wykonywanych testów jest bezkontaktowa. Im wcześniej zaćma zostanie wykryta, tym łatwiej i bardziej efektownie można ją leczyć, dlatego zaleca się przeprowadzanie badań diagnostycznych w kierunku zaćmy jeden raz w roku po ukończeniu 35-40 roku życia. – Nie czekamy zbyt długo, aż zaćma dojrzeje jak to się kiedyś przyjmowało. Teraz powinno się operować pacjenta praktycznie w tym momencie, kiedy pogarszają się jego możliwości wykonywania pracy. To w zasadzie pacjent decyduje o tym, kiedy powinien zostać zoperowany. Czym mniejsze jest stwardnienie soczewki, tym łatwiej ją usunąć, ale oczywiście można ten zabieg wykonać na każdym etapie- mówi profesor dr hab. n. med. Roman Goś. Wcześnie zdiagnozowane przypadki zaćmy pozwalają uniknąć przykrych dla chorego komplikacji, które powstają w przypadku nieleczenia katarakty. Powikłaniem zaćmy może być powstanie torebki z mętnym płynem, która może pęknąć i spowodować poważne uszkodzenia dna oka. Może również dojść do ścieńczenia i stwardnienia soczewki, co w znaczny sposób utrudni jej operacyjne usunięcie.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o objawach zaćmy wtórnej oraz o jej leczeniu sprawdź na:

https://www.tourmedica.pl/blog/zacma-wtorna-leczenie-laserem/

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>