Menu

Odprawa na lotnisku: co trzeba załatwić przed odlotem?

Na lotnisko należy przyjechać odpowiednio wcześniej, ponieważ stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zostają zamknięte na 45 minut przed odlotem. W trakcie odprawy pasażer otrzymuje kartę pokładową i dokument potwierdzający nadanie bagażu. Niektóre linie lotnicze (np. Ryanair) pobierają dodatkową opłatę za odprawę i wydrukowanie karty pokładowej.

Odprawa biletowo-bagażowa

Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in) zaczynają sprawdzanie dokumentów (paszportu lub dowodu osobistego, wizy, biletu bądź potwierdzenia rezerwacji) i odprawę bagażu rejestrowanego zwykle na 2 godziny przed odlotem (w przypadku lotów transatlantyckich na 3 godziny przed odlotem). W momencie dokonywania rezerwacji lotu, należy zapoznać się z warunkami podróży danego przewoźnika, ponieważ czas otwarcia i zamknięcia stanowisk odprawy zależy od ustaleń poszczególnych linii lotniczych. Pasażerowie powinni przyjechać na lotnisko co najmniej 2 godziny wcześniej. Po zaparkowaniu auta na wygodnym i bezpiecznym parkingu, np. START Parking należy udać się w kierunku monitorów systemu informacyjnego, które wyświetlają informację o stanowisku odprawy dla danego rejsu. Monitory znajdują się we wszystkich strefach terminalu.

Karta pokładowa i potwierdzenie nadania bagażu

W trakcie odprawy biletowo-bagażowej agent obsługi naziemnej wręcza pasażerowi dokument, który potwierdza nadanie bagażu rejestrowanego (dokument należy okazać przy ewentualnej reklamacji bagażu) i kartę pokładową. Karta pokładowa umożliwia wejście na pokład samolotu i dokonywanie zakupów zlokalizowanych poza strefą kontroli bezpieczeństwa. Na karcie pokładowej znajduje się godzina wejścia na pokład samolotu.

Kontrola bezpieczeństwa

Po zakończeniu odprawy należy udać się do stanowisk kontroli kart pokładowych i kontroli bezpieczeństwa. W trakcie kontroli bezpieczeństwa wszyscy pasażerowie zobowiązani są umieścić w specjalnym pojemniku okrycia wierzchnie, szale, czapki, przedmioty metalowe i sprzęty elektroniczne. Osoby uprawnione do przeprowadzenia kontroli mogą poprosić także o zdjęcie obuwia. Wszystkie przedmioty zostaną poddane prześwietleniu w urządzeniu rentgenowskim. Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie mogą zabrać swoje rzeczy i przejść do bramki prowadzącej na pokład samolotu.

 

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>