Menu

Święto Chanuki po raz trzeci

Zapalenie chanukowej świeczki zapowiedzieli organizatorzy trzeciej odsłony Święta Chanuki w Tarnowie. Uroczystość odbędzie się pod tarnowską Bimą w środę, 9 grudnia. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 17.00.

Swieto-Chanuki-po-raz-trzeci_mediumChanuka kojarzona jest z hebrajskim słowem oznaczającym odpoczynek, np. po bitwie. Święto to trwa osiem dni w miesiącu Kislew, który wypada w grudniu. Tego roku 25 Kislew (początek Chanuki) to 6 grudnia. Przez osiem dni, codziennie zapala się o jedną lampkę więcej. Pierwszego dnia jedną, ostatniego – osiem. Świecznik chanukowy zapala się w synagodze, ale też w żydowskich domach.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i Fundacja Antyschematy2. Patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Tarnowa.

(ks)

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>