Menu

Odnowiona Panorama Siedmiogrodzka

Do Muzeum Okręgowego w Tarnowie powróciły fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej, które przekazano do gruntownej konserwacji. Odnowione zostały cztery obrazy. Wykonano również cztery samonaprężające się krosna.

Odnowiona-Panorama-Siedmiogrodzka_medium

Do konserwacji wytypowano obrazy: Na tyłach armii węgierskiej. Cygańska kapela na drodze do Mediasz wym. 257 cm x 185 cm, Wóz taborowy zaprzęgnięty w woły wym. 251 cm x 166,5 cm, Poległy honwed wym. 144 cm x 122 cm, Żołnierze 73. Batalionu Seklerów w marszu na 24. Batalion Honvedów wym. 174 cm x 169 cm. Wykonano także nowe krosna, które w odróżnieniu od tradycyjnych, są aluminiowo-drewniane, z systemem sprężynek i tłoczków na całym obwodzie. Pozwalają na łatwy i dogodny transport obrazów, a przede wszystkim na eksponowanie ich w zmiennych warunkach wystawowych.

Wytypowane obrazy są częścią większej całości Panoramy o wymiarach 15 x 120 metrów. Kolekcja fragmentów Panoramy kupowana jest przez tarnowskie Muzeum Okręgowe konsekwentnie od 1977 roku. W chwili obecnej kolekcja liczy 17 płócien własnych. 18 obraz jest depozytem prywatnym. Od 2013 roku obrazy te eksponowane są na stałej wystawie Panoramy Siedmiogrodzkiej.

Konserwacja obrazów dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>