Menu

„Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II

Pomysłodawczynią wystawy  jest Krystyna Olchawa, dyrektorka BWA ”U Jaksy” w Miechowie. To właśnie dzięki jej inicjatywie, co roku organizowane są międzynarodowe plenery malarskie,  na których artyści z całego świata tworzą podczas corocznych plenerów prace inspirowane nauczaniem Papieża Polaka. Ich dzieła są związane z listem Jana Pawła II do artystów.

Jan Paweł II, „List do artystów” (fragment), Watykan, dnia 4 kwietnia 1999:

Nikt nie potrafi zrozumieć lepiej niż wy, artyści, genialni twórcy piękna, czym był ów pathos, z jakim Bóg u świtu stworzenia przyglądał się dziełu swoich rąk. Nieskończenie wiele razy odblask tamtego doznania pojawiał się w waszych oczach, artyści wszystkich czasów, gdy zdumieni tajemną mocą dźwięków i słów, kolorów i form, podziwialiście dzieła swego talentu, dostrzegając w nich jakby cień owego misterium stworzenia, w którym Bóg, jedyny Stwórca wszystkich rzeczy, zachciał niejako dać wam udział.

Dlatego właśnie uznałem, że te słowa z Księgi Rodzaju będą najwłaściwszym rozpoczęciem mojego listu do was. Czuję się z wami związany doświadczeniami z odległej przeszłości, które pozostawiły niezatarty ślad w moim życiu. Tym listem pragnę włączyć się w nurt owocnego dialogu Kościoła z artystami, który w ciągu dwóch tysięcy lat historii nigdy nie został przerwany, a na progu trzeciego tysiąclecia nadal ma przed sobą rozlegle perspektywy.

barwy_małopolski

Wystawa po raz pierwszy była eksponowana w 2010 roku w podziemiach Kopalni „Wieliczka”  z okazji piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II.  Rok później w czasie beatyfikacji oglądać ją można było we Włoszech, w starym zabytkowym mieście Acuto położonym wysoko w górach, nieopodal szlaku, który przemierzał Jan Paweł II, a następnie w  Serrone i Boville Ernica. W sumie do tej pory odwiedziła około 20 miast polskich, m.in. Wadowice, Kraków, Łódź, Nowy Wiśnicz, Brzesko.

Wystawa jest wyrazem hołdu dla największego autorytetu przełomu wieków jakim był Jan Paweł II. Obrazy prezentowane na wystawie pokazują bardzo indywidualne podejście każdego artysty do  treści zawartych w liście Jana Pawła II skierowanego do artystów oraz podejmują dialog z odbiorcami sztuki poszukującymi piękna wzbogacającego duchowość człowieka.  Obrazy są bardzo czytelne, nie zawsze prezentują sylwetkę Jana Pawła II, pokazują również treści o tematyce sakralnej i małopolskie pejzaże, które tak kochał.  Wystawie towarzyszy obszerny katalog obrazujący prezentowane prace i zawierający interesujące teksty.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>