Menu

Terapia rezonansem stochastycznym teraz także w Tarnowie

W wyniku międzynarodowych badań, powstało urządzenie medyczne, które skutecznie wspiera terapię w wielu poważnych jednostkach chorobowych m. in. przy Stwardnieniu Rozsianym, udarze mózgu, Chorobie Parkinsona, osteoporozie, urazach ortopedycznych, autyzmie, nadpobudliwości psychoruchowej i mózgowym porażeniu dziecięcym. Mowa  o Rezonansie Stochastycznym (srt-zeptoring®), który teraz stał się również dostępny dla pacjentów z Tarnowa i okolic. Do końca listopada można skorzystać z jednego bezpłatnego zabiegu.

20150922_193352 (Large)Urządzenie zostało zakupione przez prywatny Gabinet Rehabilitacji Tarland (Tarnów, ul. Starodąbrowska 4). – Zakup urządzenia SRT nie był przypadkowy. Wcześniej zapoznaliśmy się z wieloma publikacjami naukowymi i wynikami międzynarodowych badań, które potwierdzały skuteczność terapii. Ponadto kontaktowaliśmy się z różnymi placówkami rehabilitacyjnymi   w Polsce, które już jakiś czas temu wprowadziły SRT do swojej zabiegowej oferty, by spytać o jego skuteczność w codziennej pracy z chorymi. Wreszcie sami przetestowaliśmy urządzenie z udziałem naszych pacjentów, którzy chętnie zgłosili się do udziału w prezentacji – mówi Daniel Para – kierownik gabinetu.

Liczba i różnorodność analiz przyczyniły się do tego, że terapia Rezonansem Stochastycznym stosowana jest z powodzeniem w przypadkach dysfunkcji narządu ruchu różnego pochodzenia oraz schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych, pediatrycznych, geriatrycznych   i psychiatrycznych.

Fenomen urządzenia polega na szybkim, stochastycznym i losowym wyprowadzaniu pacjenta z równowagi. Takie zmienne i nieprzewidywalne impulsy wibracyjne przekazywane    do mózgu pobudzają jego aktywność, dzięki temu jest on w stanie lepiej sterować pracą mięśni. SRT stawiając przed pacjentem ciągle nowe wymagania, przygotowuje go do konfrontacji    z różnorodnymi sytuacjami.

Intensywne pobudzanie różnych receptorów poprzez trening Rezonansem Stochastycznym prowadzi do mimowolnej aktywacji mięśni, wzmacniając je i przeciwdziałając ich zanikowi.  Co ważne, Rezonans Stochastyczny (SRT) sprawdza się zarówno przy poważnych chorobach neurologicznych, jak i jako efektywna terapia przy nietrzymaniu moczu. Z drugiej strony podczas treningu uwalniane są także tzw. neurotroficzne czynniki, które odżywiają komórki nerwowe  i odpowiadają za nowe powiązania nerwowe oraz chronią nerwy przed zanikaniem.

20150907_110844 (Large) Wreszcie, jak wynika z przeprowadzonych badań, SRT poprawia także przemianę materii w tkance kostnej i zwiększa gęstość kości, dzięki czemu świetnie nadaje się jako terapia przy schorzeniach i urazach ortopedycznych oraz osteoporozie.

Poza terapią, SRT znajduje również zastosowanie jako trening uzupełniający w wielu dyscyplinach sportowych, w szczególności w takich, w których istnieją większe wymagania    w odniesieniu do regulacji równowagi i sterowania odruchami. Korzystają z niego zawodowi sportowcy wielu dyscyplin m.in. Hermann Maier – austriacki narciarz zjazdowy, Kati Wilhelm – złota medalistka w biathlonie, Ronny Ackerman – trzykrotny zdobywca pucharu świata   w kombinacji norweskiej oraz drużyny piłkarskie takie jak: Bayer Monachium, Borussia Dortmunnd, Borrusia Monchengladbach. Trening SRT zalecany jest także dla tych, którzy w ciągu roku nie wykazują się dużą aktywnością sportową, jako trening przygotowawczy np. do sezonu narciarskiego czy biegowego. Programy sportowe SRT znacznie różnią się intensywnością drgańw stosunku do programów terapeutycznych.

SRT, które powstało na Uniwersytecie we Frankfurcie, jest obecnie jednym z podstawowych zabiegów terapeutycznych w krajach takich jak Niemcy, Austria, czy Szwajcaria. W Polsce terapia Rezonansem Stochastycznym zyskała na popularności dopiero w ostatnich latach. Liczba placówek, które mają w ofercie SRT jest ograniczona głównie przez wysoką cenę samego urządzenia.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>