Dożynki Prezydenckie w Spale

Wieniec z najmniejszego sołectwa w gminie Radłów znalazł się wśród szesnastu najpiękniejszych wieńców w Polsce i reprezentował region Małopolski na uroczystych Dożynkach Prezydenckich w Spale. Grupie wieńcowej towarzyszyli: burmistrz Zbigniew Mączka i sołtys Brzeźnicy Józef Sikoń.

Już po raz drugi w historii wieniec z ziemi radłowskiej wziął udział w ogólnopolskim Święcie Plonów. Dzieło misternie zostało wykonane z podstawowych zbóż, w które wkomponowano aż dwadzieścia sześć rodzajów ziół, ozdobiono niemalże wszystkimi rodzajami owoców  i warzyw rosnących na ziemi radłowskiej. Wcześniej wieniec nie miał sobie równych podczas gminnego i małopolskiego święta plonów. Wieniec z Brzeźnicy zwrócił uwagę znawców, etnografów, przedstawicieli mediów oraz tysięcy gości przybyłych z całej Polski.

Dobra pogoda i moc atrakcji sprawiły, że do Spały przybyły tysiące gości. Dożynkowym uroczystościom towarzyszyły liczne imprezy, wśród nich: pokazy rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane były uroki i osiągnięcia poszczególnych województw. Mszy, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe, przewodniczył arcybiskup Władysław Ziółek, a później rozpoczęła się najbarwniejsza część dożynek, czyli przejście korowodu dożynkowego z Kaplicy Polowej AK na stadion Centralnego Ośrodka Sportu.  Tam na scenie dożynkowej odbyła się oficjalna część dożynek, wręczenie i prezentacja wieńców dożynkowych, a także wystąpienie prezydenta.

Udział w uroczystej mszy świętej, w korowodzie dożynkowym, a później w głównych uroczystościach dożynkowych, a przede wszystkim przewodniczenie prezentacji ośmiu najpiękniejszych wybranych wieńców, na długo pozostaną w pamięci gminnym uczestnikom Dożynek Prezydenckich. Warto też wspomnieć o wygodnym noclegu w Hotelu „Prezydent”, bezpośrednim kontakcie z parą prezydencką oraz wieloma politykami i znanymi dziennikarzami.

Paniom z grupy wieńcowej „Brzeźniczanki” składamy gratulacje, podziękowania i słowa uznania. Najpiękniejszy małopolski wieniec – subtelną perełkę Dożynek Prezydenckich wykonały: Dorota Kucmierz, Maria Węgiel, Maria Sikoń, Jolanta Sikoń, Zofia Sasak, Małgorzata Sobczyk, Antonina Garncarz, Joanna Kurtyka oraz dziewczęta: Magdalena Sikoń, Magdalena Kucmierz i Aleksandra Węgiel.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62. latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję miłośnik Spały Roman Jagieliński.                 W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny, w 2009 roku powrócił do nich ś.p. Lech Kaczyński, a kontynuował je Bronisław Komorowski. Andrzej Duda jest piątym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.

Fot. Zbigniew Marcinkowski