Menu

DZIEJE SIĘ… – weekend 28.08.-30.08.

Wszystkich miłośników kulturalnych wydarzeń i nie tylko zapraszamy do spędzenia aktywnie i miło weekendu, na zakończenie wakacji dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Warto pójść, zobaczyć, posłuchać i miło spędzić czas.

W Y S T A W Y

DWURNIK dzieje sieEdward Dwurnik „Artysta i historia” to wystawa prezentowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Jest to ekspozycja organizowana we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, na którą  składają się 23 reprodukcje obrazów i rysunków m.in. o tematyce wojennej oraz z cykli „Sportowcy” i „Robotnicy”. Motywem przewodnim wystawy – tak zresztą jak całej twórczości Edwarda Dwurnika – jest historia Polski i Polaków, ta dramatyczna z czasów wojny oraz nie mniej bolesna rzeczywistość PRL. Urodzony w roku wybuchu powstania w getcie warszawskim, wybitny polski malarz i grafik, poszukuje w swojej twórczości wątków historycznych, które transponuje na symboliczne obrazy będące alegorią losów wielu Polaków. Ekspozycja jest częścią projektu „1939/1989. Czas winy i czas nadziei” organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, którego celem było zorganizowanie szeregu wydarzeń o charakterze polityczno-artystycznym, upamiętniających wybuch II wojny światowej, obrady Okrągłego Stołu oraz czerwcowe wybory, a na arenie międzynarodowej – zburzenie muru berlińskiego i upadek komunizmu. Znajdujący się pomiędzy liczbami ukośnik ma podkreślać przełom, jaki nastąpił pomiędzy tymi dwoma datami nie tylko w obszarze relacji Polski i Niemiec, ale i w historii Europy i Świata. Wystawę Edward Dwurnik „Artysta i historia” można zwiedzać w Galerii Niebieskiej MBP, przy ul. Krakowskiej 4 (II piętro) w ten weekend od godziny 8:00 do 18:00.

 

* * *

 

HRABAL dzieje sieCzarno-białe fotografie kryjące się pod nazwą „Magiczny świat Bohumila Hrabala” to wystawa prezentująca jednego z najbardziej wybitnych artystów w obiektywie Ladislava Michálka, który niezaprzeczalnie należy do grona „czułych barbarzyńców“ skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł Hrabal nazywać tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni. Michálka z Hrabalem zapoznał jego przyjaciel grafik Vladimír Boudník. W tym czasie Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni, dzielnicy której pełno jest dziś już tylko w opowiadaniach Hrabala, zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. Pomiędzy nimi również fotografie ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, Hrabala, Boudníka, Bondy’ego i innych, czasami też subiektywnym okiem widziane wydarzenia historyczne, rok 1968 i 1969. Wystawa stanowi wybór z twórczości Ladislava Michálka, razem zbór 50 fotografii w formacie 45×45 opatrzonych podpisami. Wystawa Ladislava Michálka „Magiczny świat Bohumila Hrabala czynna w ten weekend od 10:00 do 17:00.

 

M U Z Y K A

MISTRZOWIE_kasna dzieje sieMISTRZOWSKIE WIECZORY W KĄŚNEJ to wydarzenie, które ma długoletnią i bogatą tradycję. Od momentu powstania – w 1999 roku odbywa się w cyklu dwuletnim i w ostatni z sierpniowych weekendów przenosi melomanów w krainę muzyki klasycznej na najwyższym światowym poziomie. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbywająca się w roku jubileuszowym instytucji, zaplanowana jest w dniach 29-30 sierpnia 2015 roku w jedynej zachowanej w świecie posiadłości wielkiego patrioty, pianisty, kompozytora i męża stanu – I. J. Paderewskiego. Kompleks dworsko-parkowy był spełnieniem marzeń kompozytora o polskim domu. Tradycja koncertowania w Dworku Mistrza jest więc pielęgnacją jego pamięci. Głównym założeniem tego projektu jest idea spotkania w jednym miejscu najwybitniejszych polskich solistów i kameralistów, którzy przebywając razem w wyjątkowych okolicznościach, pośród pięknej przyrody i w pozamiejskiej ciszy tworzyć będą znakomite kreacje dzieł kameralnych. Program: 29 sierpnia (sobota), godzina 18:00 MISTRZOWSKIE OSIEM PÓR ROKU, czyli Pojedynek Mistrzów: Vivaldi vs. Piazzolla. 30 sierpnia (niedziela), godzina  18.00
MARATON MUZYCZNY, czyli Fascynująca podróż muzyczna przez style i epoki
Perełki klasyki, miniatury i żarty muzyczne.

 

* * *

 

W A R S Z T A T Y

TEATR warsztatyWarsztaty teatralne na zakończenie wakacji. Aktorzy Solskiego zapraszają do udziału w warsztatach teatralnych – ich program obejmuje ćwiczenia z emisji głosu, interpretacji wierszy i treningi przed mikrofonem, a także podstawy ruchu scenicznego. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat. Obejmują dwa zakresy: pierwszy to  praca z tekstem, drugi zaś praca  z ciałem. Uczestnicy zajęć będą mieli również możliwość poznać teatr „od kuchni – zwiedzić sceny oraz pracownie teatralne i zaplecze techniczne. Zobaczą jak wygląda praca aktorów i pracowników zaplecza sceny. Warsztaty odbywać się będą w piątek, 28 sierpnia w godzinach od 9.00-14.00, w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie.

 

* * *

 

abecadlo-sztuki DZIEJE SIEKolejna odsłona Abecadła Sztuki – interdyscyplinarnych zajęć łączących historię sztuki z zadaniami artystycznymi przeznaczonych dla dzieci 5-9 lat. Warsztaty będą prowadzone w ramach projektu „edukacja przez kulturę” UMT oraz działalności Instytutu Sztuki PWSZ i Uniwersytetu Dziecięcego PWSZ. Zajęcia prowadzi Katarzyna Górowska. Zajęcia odbywać się będą od soboty, 29.08  i rozpoczną się  Projektem „TORBA”. Kolejne zajęcia będą co miesiąc. Miejsce  PWSZ w Tarnowie, budynek C, sala 06. Początek o godzinie 10:00. 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>