Menu

DZIEJE SIĘ… – 21.08. – 23.08.

W ten weekend rusz się z domu! Są wakacje, można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, można pójść zobaczyć, co proponuje miasto, żeby spędzić przedostatni weekend wakacji. Kulturalne wydarzenia to jeden z lepszych pomysłów na relaks.

W Y S T A W Y

DWURNIK dzieje sieEdward Dwurnik „Artysta i historia” to wystawa prezentowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Jest to ekspozycja organizowana we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, na którą  składają się 23 reprodukcje obrazów i rysunków m.in. o tematyce wojennej oraz z cykli „Sportowcy” i „Robotnicy”. Motywem przewodnim wystawy – tak zresztą jak całej twórczości Edwarda Dwurnika – jest historia Polski i Polaków, ta dramatyczna z czasów wojny oraz nie mniej bolesna rzeczywistość PRL. Urodzony w roku wybuchu powstania w getcie warszawskim, wybitny polski malarz i grafik, poszukuje w swojej twórczości wątków historycznych, które transponuje na symboliczne obrazy będące alegorią losów wielu Polaków. Ekspozycja jest częścią projektu „1939/1989. Czas winy i czas nadziei” organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, którego celem było zorganizowanie szeregu wydarzeń o charakterze polityczno-artystycznym, upamiętniających wybuch II wojny światowej, obrady Okrągłego Stołu oraz czerwcowe wybory, a na arenie międzynarodowej – zburzenie muru berlińskiego i upadek komunizmu. Znajdujący się pomiędzy liczbami ukośnik ma podkreślać przełom, jaki nastąpił pomiędzy tymi dwoma datami nie tylko w obszarze relacji Polski i Niemiec, ale i w historii Europy i Świata. Wystawę Edward Dwurnik „Artysta i historia” można zwiedzać w Galerii Niebieskiej MBP, przy ul. Krakowskiej 4 (II piętro) w ten weekend od godziny 8:00 do 18:00.

 

* * *

HRABAL dzieje sieCzarno-białe fotografie kryjące się pod nazwą „Magiczny świat Bohumila Hrabala” to wystawa prezentująca jednego z najbardziej wybitnych artystów w obiektywie Ladislava Michálka, który niezaprzeczalnie należy do grona „czułych barbarzyńców“ skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł Hrabal nazywać tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni. Michálka z Hrabalem zapoznał jego przyjaciel grafik Vladimír Boudník. W tym czasie Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni, dzielnicy której pełno jest dziś już tylko w opowiadaniach Hrabala, zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. Pomiędzy nimi również fotografie ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, Hrabala, Boudníka, Bondy’ego i innych, czasami też subiektywnym okiem widziane wydarzenia historyczne, rok 1968 i 1969. Wystawa stanowi wybór z twórczości Ladislava Michálka, razem zbór 50 fotografii w formacie 45×45 opatrzonych podpisami. Wystawa Ladislava Michálka „Magiczny świat Bohumila Hrabala czynna w ten weekend od 10:00 do 17:00.

 

* * *

 

za wlosami za lasami dzieje sieWystawa jest realizowana w ramach cyklu: ”Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Autorem wystawy malarstwa pt.: „Za włosami, za lasami…” jest mieszkający na stałe w Paryżu, Witold Pyzik. Na swoim koncie posiada ogromny dorobek artystyczny, na który składają się m.in. realizacje pomników i płaskorzeźb, wystroje wnętrz w kościołach i kaplicach, dekoracje do filmów, sztuk teatralnych oraz reklamy. Zajmuje się również twórczością własną w dziedzinie rzeźby i malarstwa. Wystawa, którą będziemy mogli oglądać jest formą przedstawienia aktu, zarówno damskiego, jak i męskiego. Kształty ludzkiego ciała są odzwierciedleniem wyglądu kobiety i mężczyzny w rzeczywistości. A obrazy, które wykonuje są na deskach palet, które zazwyczaj służą dla wożenia towaru do sklepów. To na nich Witold Pyzik maluje, rysuje i przedstawia swoje wizje. Jest autorem tzw. białorytu, czyli obrazu najpierw wykonanego metodą drzeworytu, a potem odbitą na płótno. Wystawa będzie czynna w ten weekend, w Muzeum Okręgowym od godziny 10:00 do 15:00.

 

M U Z Y K A

BYL SOBIE BLUESPo raz dziesiąty, jubileuszowy, Tarnowskie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić na muzyczne sierpniowe piątki na tarnowskim Rynku, które już tradycyjnie odbędą się pod hasłem BYŁ SOBIE BLUES. W tym roku odbędą się 3 koncerty plenerowe oraz 3 koncerty klubowe pod wspólnym tytułem. Na scenie plenerowej zaprezentują się zarówno znani „wyjadacze” bluesa, jaki młode blues-rockowe formacje. W tym roku do udziału w Letnich Spotkania z Bluesem zostali zaproszeni: Marek Piowczyk Trio, Szulerzy, Hard Rockets, Bluesferajna, Jarek Tucki Trio, Manfredi&Johnson oraz specjalni goście Wojtka Klicha, m.in. Organek.Po plenerowych koncertach (po godz. 22:00) zapraszamy muzyków oraz publiczność do Klubu „Przepraszam” (Rynek 10) na jam session. Pierwszy z koncertów plenerowych rozpocznie się o godzinie 19:00 na tarnowskim Rynku.

 

* * *

Lubowicz DZIEJE SIEJak co roku, festiwal EMANACJE przez całe lato będzie gościł w najpiękniejszych zakątkach naszego regionu, gdzie zaprezentują się gwiazdy światowych scen oraz najwybitniejsi muzycy młodego pokolenia. Tym razem wystąpi Dawid Lubowicz Jazz Ensemble. Koncerty na festiwalu EMANACJE będą pokazem przedpremierowym mającej się wkrótce ukazać płyty My Music World. Jest to pierwszy solowy album Dawida Lubowicza, stanowiący syntezę wieloletnich doświadczeń muzycznych, zdobytych dzięki współpracy z licznymi indywidualnościami przy różnych projektach. Dawid Lubowicz skomponował większość utworów albumu. Jego muzyka jest trudna do zdefiniowania. Z pewnością mocnym akcentem zaznacza się w niej typowo słowiański, emocjonalny charakter kompozycji. Rozpoznawalne są także rozmaite źródła inspiracji: klasyka, jazz, folk i muzyka świata… Płyta zawiera również muzyczny ukłon w stronę mistrza skrzypiec jazzowych – Zbigniewa Seiferta. Album My Music World to prezentacja wewnętrznego świata przeżyć, myśli i idei wypowiedzianych indywidualnym językiem muzycznym kompozytora-wykonawcy, środkiem który wyraża te abstrakcyjne pojęcia lepiej niż słowa. Koncert odbędzie w sobotę w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, początek o godzinie 19:00.

 

I N N E

Co-Ty-sobie-wyobrazasz_DZIEJE SIEWarsztaty pod nazwą „Co Ty sobie wyobrażasz?” to kolejna propozycja na ciekawie spędzony wakacyjny czas. Tym razem będą to warsztaty typograficzne, które mają nie tylko wprowadzić uczestników w bezkresny świat typografii, ale i nauczyć  ich poruszania się po tym świecie, korzystania z jego zasobów. Podzielone będą na dwie części. Część I – teoretyczna oparta o metodę interakcji i narzędzia multimedia podczas trwania części pierwszej warsztatów dzieci poznają skróconą historię liternictwa, dowiedzą się jak powstały pierwsze kroje pisma, jaka była ich podstawa, jak to się stało, że litery trafiły do komputera i jak to się dzieje, że jest ich coraz więcej. Część II – praktyczna, rozpocznie się krótkim wprowadzeniem do zaplanowanego zadania. Będzie nim zaprojektowanie okładki do swojej ulubionej książki, może to być bajka, powieść, książka detektywistyczna, przy użyciu typograficznej wiedzy z części pierwszej. Warsztaty odbędą się w sobotę w Biurze Wystaw Artystycznych, początek o godzinie 11:00.

 

* * *

 

grapark DZIEJE SIEW sobotę 22 sierpnia już po raz ostatni odbędzie się GRAPARK, czyli połączenie pikniku kulinarnego z różnymi aktywnościami. Będą atrakcje dla dzieci, animacja, badminton, gry, konkursy i zabawy. Dodatkowo tarnowscy restauratorzy i przedsiębiorcy będą mieli swoje stoiska, przy których będzie można pysznie zjeść. To wszystko od godziny 16:00 w Parku Sanguszków! Wystarczy wziąć ze sobą koc, karimatę, leżaki, dobry humor oraz znajomych, rodzinę czy sympatię, by móc spędzić ten fantastyczny czas na GraParku, a później na Wakacyjnym Kinie. Wszystko to przed wieczorem z kultowymi polskimi komediami – start o godzinie 20:30

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>