Menu

Podróże małe i duże – czyli książki z podróżą w tle

zatoka_tajemnicRosanna Ley, Zatoka tajemnic, Wydawnictwo Literackie, 39,90 PLN

W tym roku w końcu przekonałam się, dlaczego Wyspy Kanaryjskie są uznawane za raj na ziemi. Już wiem, dlaczego ludzie tęsknią do tego miejsca i wracają tam co roku. To nie tylko piękne widoki, ale i sympatyczni ludzie, ciekawa historia, tradycja i kultura. Byłam wszystkim zauroczona i zachwycona, no może za wyjątkiem cytrusów dodawanych nawet do gotowania ziemniaków, a na które mam silną alergię. Jednak nie o alergii, ale o książce chcę pisać. „Zatokę tajemnic” zabrałam ze sobą na urlop. Ciekawie czytało się ją wiedząc, że jeden z opisanych wątków toczy się właśnie na wyspach, na których akurat byłam. W dodatku historia jest niezwykle wciągająca: niepokojące praktyki adopcyjne prowadzone w hiszpańskich zakonach. Smaczku dodaje fakt, że autorka zainspirowała się autentycznymi wydarzeniami. Co najmniej 60 tys. dzieci wciąż szuka biologicznych rodziców. Przez kilkadziesiąt lat katoliccy lekarze, zakonnice oraz księża organizowali nielegalne adopcje, nazywane wręcz „rabunkiem niemowląt i dzieci”. Prawda ta została ujawniona dopiero kilka lat temu. O historii zaginionych dzieci nakręcono film fabularny „Kradzione życia” oraz serial „Zrabowane dzieci”. Rosanna Ley sięgnęła po fikcję literacką, jednak źródła opisywanej historii są prawdziwe i wstrząsające.

Michael Palin, Brazylia, Insignis, 39,99 PLNBrazylia

Jeżeli spoglądacie na zdjęcie tej okładki i zastanawiacie się, skąd znacie tego pana, już śpieszę z odpowiedzią: z Latającego Cyrku Monty Pythona. Michaela Palina możecie też kojarzyć z książek podróżniczych towarzyszących jego serialom. Tym razem zabiera nas w podróż do Brazylii. O tym kraju jest ostatnio bardzo głośno. To oczywiście m.in. za sprawą Światowych Dni Młodzieży oraz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Palin opisuje Brazylię na 74 sposoby, bo tyle dni trwała jego podróż. Oprócz ciekawych historii w książce znajdziemy liczne fotografie. Z ciekawostek dowiemy się na przykład o tym, ze w Brazylii Dzień Dziecka jest dniem wolnym od pracy, w ogrodach możemy spotkać tabliczki z napisem: „Uwaga na owoce”, a w każdym miejscu w dni powszednie na pewno zastaniemy telewizor wyświetlający operę mydlaną. Te i inne historie znajdziemy w najnowszej książce Michaela Palina.

Paryska_podrozEwa Grocholska, Paryska podróż, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 32 PLN

Wcześniej pisałam o Wyspach Kanaryjskich, o Hiszpanii, o Brazylii, teraz czas na najbardziej romantyczne miasto w Europie, czyli na Paryż. O tym mieście pisze Ewa Grocholska. „Paryska podróż” dotyczy, jakżeby inaczej, podróży poślubnej. To jednak nietypowa wyprawa, bowiem para młoda jedzie z dwoma braćmi oraz jedną bratową. W dodatku w podróż wyruszają polonezem. Czy będzie okazja do romantycznych uniesień? Czy Paryż nie zawiedzie oczekiwań rodziny? Przekonacie się o tym sięgając po najnowszą książkę Ewy Grocholskiej. Dodajmy, że to już trzecia z paryskiej serii (po Paryskiej pokojówce i Paryskim spadku).

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>