Ceny paliw na przestrzeni lat 2009-2014

Jeszcze przed rokiem 2009 za litr benzyny bezołowiowej na polskich stacjach benzynowych płaciliśmy nieco ponad 3 zł. Obecnie ceny oscylują wokół granicy 5 zł za litr, ale najprawdopodobniej będą spadać pod koniec 2014 i na początku 2015 roku.

Kolejne bariery psychologiczne

Kiedy w okresie powakacyjnym w 2008 roku benzyna bezołowiowa 95, popularna wśród polskich kierowców, spadła aż do 3,20 zł1 za litr, wydawało się, że poziom zostanie utrzymany przez dłuższy czas. W tamtym okresie wyraźnie widoczna była różnica cenowa pomiędzy litrem diesla, a Pb95. Z czasem różnice te niemalże całkowicie uległy zatarciu. Droższa pozostaje benzyna Pb98 i uszlachetnione mieszanki paliwowe.

141743160704226800Już w marcu 2009 roku za litr benzyny Pb95 trzeba było zapłacić 3,84 zł, a za olej napędowy – 3,53 zł* . Najtańszy pozostawał gaz do aut z instalacją LPG – jego cena wynosiła 1,65 zł za litr. Od tego czasu obserwowaliśmy kolejne pokonywanie cenowych „progów psychologicznych” w cenach paliw. W lipcu 2009 roku za benzynę płaciliśmy już o 1 zł więcej niż w marcu – średnio 4,61 zł. Olej napędowy również zdrożał, choć w mniejszym stopniu – średnio cena litra diesla oscylowała wokół 3,90 zł. Po okresie wakacyjnym stacje benzynowe obniżyły nieznacznie ceny paliwa, ale już w kolejnych miesiącach ceny znacząco rosły, pokonując kolejną barierę 5 zł za litr w marcu 2011 roku.

Na początku sierpnia 2011 roku za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy 5,29 zł, a za olej napędowy 5,08 zł. Za LPG płacono około 2,5 zł za litr. Nigdy wcześniej nie obserwowano tak wysokich cen paliw w Polsce. W ciągu 3 lat cena benzyny w naszym kraju wzrosła o ponad 2 zł, zwiększając w sposób zdecydowany koszty eksploatacji pojazdów. Zaczęła się bitwa stacji benzynowych o klienta. Obniżano marże detaliczne, aby ceny paliwa były akceptowalne przez kierowców.

* źródło: http://moto.money.pl/ceny-paliw/

Wzrost kosztów transportu

Ceny paliw mają jednak przełożenie nie tylko na budżet domowy kierowców, ale i na całą gospodarkę. Drożejące paliwo odbiło się negatywnie na większości usług dostępnych na rynku, a także na cenach produktów. Spowodowało to wzrost cen biletów na komunikację miejską czy w zasadzie wszystkich grup artykułów spożywczych. Działo się to w związku z wysokimi kosztami transportu dostaw artykułów od hurtowni i producentów do sklepów detalicznych.

Korzystne spadki cen baryłki ropy naftowej

W 2014 roku po raz pierwszy od połowy 2011 roku zaobserwowano spadek cen benzyny i oleju napędowego poniżej granicy 5 zł za litr. W listopadzie 2014 roku litr diesla kosztował średnio w Polsce 4,95 zł2, zaś benzyna bezołowiowa Pb95 – około 5 zł. Spowodowane jest to głównie zniżkowymi notowaniami ropy naftowej na światowych giełdach. Na giełdzie amerykańskiej za baryłkę ropy płaci się obecnie (listopad 2014) 80 dolarów. To o ¼ mniej niż na początku roku. Na polskich stacjach benzynowych zniżki cenowe zauważalne są stopniowo, choć systematycznie. Trzeba czasu, aby rafinerie i dystrybutorzy dostosowali się do nowych warunków cenowych. Najprawdopodobniej cena w okolicy 4,85-4,95 zł powinna utrzymać się do I kwartału 2015 roku.

1 http://www.smartdriver.pl/ceny-paliw-w-polsce-raport

2 http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17010402,Cud_na_stacjach_benzynowych__paliwa_ponizej_5_zl_za.html