Menu

KULTURALNIE DZIEJE SIĘ W TARNOWIE – Propozycje na weekend

Koncerty, wystawy, wernisaże i nie tylko… Propozycji kulturalnych na nadchodzący weekend jest wiele. Na pewno każdy wybierze coś dla siebie. My podpowiadamy, co można zobaczyć oraz czego można posłuchać już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę. Zapraszamy do lektury naszych propozycji!

koncert_1Piątek, 12 września zapowiada się niezwykle. W Bazylice Katedralnej odbędzie się koncert Antoniny Krzysztoń. Ta polska autorka tekstów i kompozytorka, zadebiutowała już w 1980 roku. Jest zdobywczynią  wielu nagród, między innymi jest laureatką festiwalu FAMA, znana jest z wykonywania interpretacji piosenek Karela Kryla, czeskiego barda oraz opracowań muzycznych wierszy Zbigniew Herberta. Współpracowała z takimi muzykami jak Leszek Możdżer czy Joszko Broda. Jest autorką tekstów piosenek, pisała dla Mietka Szcześniaka, Michała Lorenca oraz do muzyki Wojciecha Konikiewicza. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:30, wstęp jest bezpłatny.

W sobotę 13 września koncerty, na które wielu czeka z dużą niecierpliwością. Mowa o Grand Festivalu. To wydarzenie wpisało się już w kalendarz corocznych wydarzeń kulturalnych Tarnowa, gromadząc licznie pod sceną na tarnowskim rynku fanów energicznych brzmień. Festiwal rozpocznie Gang Marcela, ze swoimi balladami w stylu country. Po nich na scenę wkroczy energiczna Margaret, nastrój zapewni Mesajah, a Urszula zabierze nas w niezwykłą podróż. Doskonałym zakończeniem festiwalowej wędrówki będzie koncert zespołu T. LOVE. Początek już o 14:30, wstęp jest bezpłatny.

Sobota to nie tylko Grand Festival, oprócz możliwości posłuchania dobrej muzyki, będzie można wziąć udział w warsztatach animacyjno – teatralnych o nazwie „Co ty sobie wyobrażasz?”. To propozycja dla najmłodszych. Warsztaty oparte są metodzie doświadczania, biorąc udział w procesie tworzenia w różnych dziedzinach związanych z teatrem, między innymi taniec, choreografia czy teatr tańca. Początek o godzinie 17:00.

Kabaret „NaTenCzas” zaprezentuje się w sobotę i niedzielę na deskach tarnowskiego teatru, zdradzając widzom, co tak naprawdę było w koszyczku Czerwonego Kapturka dla babci albo, że czasem warto przesadzić z alkoholem. Przedstawienie będzie odnosić się do słów polskich poetów i satyryków, takich jak Ignacy Krasicki, Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim, Agnieszka Osiecka czy współczesnych tarnowskich fraszkopisarzy. Bilety do kupienia w kasie Teatru. Cena od 15-30 zł.

Biuro Wystaw Artystycznych z siedzibą w Parku Strzeleckim zaprasza wszystkich interesujących się sztuką współczesnej rzeźby na dwie wystawy „Libella” autorstwa Grzegorza Szwiertni oraz „Wszystkie stany Melancholii” Beaty Motuk. Pierwsza wystawa to nietypowa instalacja, której nazwa odnosi się do przyrządu pomiarowego. Pomiarem tym mają być relacje międzyludzkie i kody społeczno-kulturalne. Druga propozycja to pokonkursowa  wystawa fotografii, opartej na podstawie rzeźby „Melancholia” Maurycego Gomulickiego. Obie wystawy będzie można obejrzeć do 14 września. Wstęp wolny.

Jeszcze przez kilka dni, bo do niedzieli, 14 września, również BWA zaprasza do oglądania wystawy plenerowej „Bieguni” Jerzego Kędziory. To dziewięć  wybranych rzeźb, zainstalowanych nad ziemią w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Dodajmy, że tytuł wystawy nawiązuje do książki „Bieguni” Olgi Tokarczuk, mówiącej o nieustannym ruchu, zmienianiu miejsca, a rzeźby Kędziory wpisują się w takie rozumienie. Wstęp jest wolny.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>