Menu

Jak spędzają wakacje studenci romanistyki ?

 Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Dla studentów to niejednokrotnie szansa na pracę. Jak jednak pogodzić chęć zdobycia doświadczenia zawodowego i zarobienia pieniędzy z chęcią wypoczywania po wyczerpującej sesji? Sposób aby połączyć przyjemne z pożytecznym znaleźli studenci filologii romańskiej. Z ich relacji wynika, że trud włożony w naukę języka francuskiego w trakcie całego roku akademickiego naprawdę popłaca.

 Wakacje stanowią dla nich czas praktycznego wykorzystania wiedzy o krajach francuskiego obszaru językowego i znajomości języka francuskiego. Ci, którzy decydują się spędzić ten czas turystycznie, wracają oczarowani pięknem krajobrazów Francji, zachwyceni zabytkami z różnych epok, rozsmakowani w kuchni francuskiej, z nawiązanymi międzynarodowymi znajomościami.  Przekonali się o tym, że wiedza i umiejętności językowe zdobyte na studiach, podczas zajęć z języka francuskiego, a także z literatury, kultury i historii Francji pozwoliły im lepiej rozumieć bogactwo kulturowe tego kraju i cieszyć jego atrakcjami.

Spora część studentów tarnowskiej romanistyki wybiera właśnie „przyjemne z pożytecznym”,  decydując się na podjęcie pracy podczas wakacji w jednym z krajów francuskojęzycznych. Studentki często wyjeżdżają do pracy jako fille au pair, opiekując się dziećmi we francuskojęzycznych rodzinach. Doświadczenia ostatnich lat wskazują również na to, że studenci tarnowskiej PWSZ przechodzą z powodzeniem rozmowy kwalifikacyjne w językach francuskim i angielskim, do pracy w największym europejskim parku rozrywki pod Paryżem. W ten sposób studenci romanistyki doskonalą swe umiejętności językowe i nabywają kompetencje pracownicze, które zwiększają ich szanse i pozwalają lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

Po wakacyjnym pobycie w krainie bajkowej rozrywki, wracają na kolejny rok studiów bardzo zadowoleni – wzbogaceni językowo, usatysfakcjonowani otrzymanym wynagrodzeniem, ze wspomnieniami  niezapomnianej przygody. Sprawdzili się jako pracownicy, i to posługując się językiem obcym, za granicą! Oto fragmenty ich entuzjastycznych relacji. Katarzyna pisze:

„Pobyt w Disneyland Resort Paris oraz umożliwienie mi odbycia praktyk uważam za niesamowitą przygodę. Wyjazd do jednego z największych parków rozrywki w Europie okazał się strzałem w dziesiątkę, godnym polecenia każdej osobie zafascynowanej językami, a przede wszystkim językiem francuskim. Praca w Sports Bar na stanowisku kelnerki okazała się rajem językowym Miałam możliwość również kilkakrotnie odwiedzić Paryż znajdujący się ok. 30 km od Parku Disneyland, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia! Wraz z grupą znajomych udało na się również uczestniczyć w pokazie sztucznych ogni nad Wieżą Eiffla w dniu święta narodowego Francji – 14 lipca, co było dla nas ogromnym przeżyciem”.

 Studenci PWSZ w Tarnowie Agata, Katarzyna, Grzegorz i Piotr wspominają, że „pierwsze dni pracy były na pewno najtrudniejsze ze względu na olbrzymią dawkę języka francuskiego, napływającą z każdej strony, podczas rozmowy z managerem, ekipą oraz klientami! Jeśli chodzi o nasz poziom językowy, po pierwszym tygodniu zaaklimatyzowania się, byliśmy w stanie porozumiewać się ze wszystkimi po francusku i angielsku. Przeżyliśmy niesamowitą przygodę, którą będziemy chcieli powtórzyć w kolejnych latach!”

Powyższe doświadczenia studenckie były możliwe, ponieważ od lipca 2008 roku Francja otworzyła dla Polaków swój rynek pracy. Należy pamiętać, że Republika Francuska, jako piąta potęga ekonomiczna świata, jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Studenci filologii romańskiej spotykają się, już podczas studiów, z przedstawicielami francuskich przedsiębiorstw, firm outsourcingowych i konsultingowych w Polsce – z ewentualnymi przyszłymi pracodawcami, poszukującymi na staże i do pracy kandydatów ze znajomością języka francuskiego. Przygotowują się w ten sposób do praktyk zawodowych, które odbywają, w większości, podczas wakacji. Niektórzy z nich korzystają z możliwości odbycia płatnego stażu, w wielu przypadkach u swojego przyszłego pracodawcy.

 Z badań losów absolwentów PWSZ w Tarnowie wynika, że absolwenci filologii romańskiej w Tarnowie sytuują się w porównaniu do absolwentów innych kierunków, pod względem zarobków, w czołówce najlepiej zarabiających pracowników. A wszystko to dzięki znajomości języka francuskiego! Zatem znajomość języka francuskiego to inwestycja w przyszłość. Język francuski pozostaje wciąż ważnym językiem międzynarodowym, językiem roboczym wielu organizacji i jest wciąż obecny na wszystkich kontynentach świata. Znajomość języka francuskiego staje się ważnym atutem w podejmowaniu pracy w Polsce, w instytucjach europejskich i międzynarodowych. A język ten studiować można w Tarnowie! Filologia romańska w PWSZ w Tarnowie serdecznie zaprasza!

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>