Menu

Tarnów będzie kształcił siatkarki

Tarnów poszerza swoją ofertę edukacyjną dla młodych sportowców. W Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 powstanie Siatkarski Ośrodek Szkolny. Będzie to klasa sportowa dla dziewcząt utworzona w porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej (PZPS).

W związku z powstającym ośrodkiem w Tarnowie gościł Waldemar Wspaniały, szef projektu Szkolnych Ośrodków Siatkarskich, który spotkał się zzastępcą prezydenta Henrykiem Słomką-Narożańskim.

Już wiemy, że taka klasa na pewno w Tarnowie powstanie. Cały czas staramy się podnosić poziom szkolenia sportowego, tak aby nasze miasto przyciągało najzdolniejszą młodzież i dawało jej najlepsze warunki do rozwoju. Ośrodek siatkarski to kolejny przykład profesjonalnej oferty sportowej dla tarnowskich uczniów, po mającym ruszyć od września Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego – podkreśla wiceprezydent.

W spotkaniu wzięli udział także inicjatorzy powstania tarnowskiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego prezes UKS Jedynka Piotr Górnikiewicz i prezes Polskiego Konsorcjum Chemicznego Jerzy Woliński oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Adam Wojerz, który podjął się zadania jego utworzenia.

– Nie muszę przekonywać o zaletach wychowawczych i edukacyjnych, jakie wynikają dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym w klasie jednopłciowej. Wiele badań wskazuje, że dziewczęta w takich klasach uzyskają wyższe wyniki w nauce niż ich rówieśniczki i bezpieczniej wchodzą w wiek dojrzewania – mówi dyrektor Wojerz.

Plan zajęć w klasie siatkarskiej to 10 godzin lekcyjnych z wychowania fizycznego tygodniowo, indywidualne treningi i diagnozy trenera. Ponadto szkoła zapewni profesjonalny sprzęt sportowy i stroje sportowe przekazane przez PZPS.

Opiekunem i trenerem klasy sportowej będzie Beata Wyroba, mgr wychowania fizycznego AWF Kraków i instruktor piłki siatkowej AWF Katowice. Przez okres 15 lat była czynną zawodniczką klubu MZKS Tarnovia. Pracowała również z młodzieżą w klubie MZKS Tarnovia (grupa młodzieżowa). W chwili obecnej pracuje w klubie UKS Jedynka Tarnów przy I Liceum Ogólnokształcącym, prowadząc grupy seniorskie i młodzieżowe (III liga PZPS oraz grupy młodzieżowe juniorki i kadetki w rozgrywkach MZPS). Jej podopieczne biorą udział w finałach wojewódzkich zarówno w kadetkach jak i młodziczkach.

Gimnazjum posiada odpowiednie zaplecze sportowe, halę sportową  pełnowymiarową 30×18 m z boiskiem do piłki siatkowej oraz dwoma boiskami do mini siatkówki. Na zewnątrz znajdują się dwa boiska asfaltowe, w tym jedno przystosowane do piłki siatkowej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>